Marek Bukowski, Maciej Dancewicz - Najdłuższa noc

Marek Bukowski, Maciej Dancewicz – Najdłuższa noc

Ta książka przeleżała na półce długi czas. Zwlekałam z jej przeczytaniem, bo chciałam najpierw zapoznać się z serialem „Belle Epoque”, który emitowany był na antenie telewizji TVN. To właśnie na jego podstawie powstała ta powieść. Po obejrzeniu kilku odcinków zabrałam się za czytanie i wydaję mi się, że dobrze zrobiłam, ponieważ po zapoznaniu się z filmową wersją łatwiej było mi się wczuć w lekturę.

Jan po stracie ukochanej postanawia wyruszyć w świat. Od 6 lat przebywa na morzu i nie zamierza się nigdzie na stałe osiedlić, jednak wszytko się zmienia, gdy otrzymuję wiadomość o śmierci swojej matki. Po przebyciu długiej i trudnej drogi udaję mu się nareszcie dotrzeć do rodzinnego Krakowa. Dopiero na miejscu dowiaduję się, że jego matka została zamordowana, a mordercy do tej pory nie złapano. Jan postanawia na własną rękę odnaleźć osobę za to odpowiedzialną, jednak sprawy zaczynają się komplikować, gdy okazuję się, że ofiar jest więcej.

Miałam duże wymagania co do tej książki i na szczęście się nie zawiodłam. Moim zdaniem autorzy dali z siebie wszystko, dzięki czemu powstała tak dobra powieść. Lekki język ułatwia czytanie, a co do tego miałam duże obawy dlatego, że akcja toczy się w 1904 roku. Historia wciąga i zmusza do myślenia, więc na pewno nie można się przy niej nudzić.

Myślałam, że w książce będą opisane wydarzenia z serialu, jednak jest sporo różnic. Właśnie to sprawia, że powieść jest inna od wersji filmowej i jest to wielkim plusem. Bohaterów polubiłam już od pierwszych stron, ich charakterystyka jest bardzo szczegółowa a opisy mocno realistyczne.

Sam pomysł na książkę bardzo mnie zaskoczył. Zbrodnie, które miały miejsce w tej powieści, nie są łatwe, wymagają one od bohaterów sprytu i chwili zastanowienia. Czytelnik także zostaję wciągnięty w grę i sam próbuję zgadnąć, kto kryje się za morderstwami, lecz przekonałam się, że nie tak łatwo jest znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Chętnie przeczytam ponownie „Najdłuższą noc” i was także zachęcam, abyście odbyli podróż do mrocznego Krakowa wraz z bohaterami.

Za możliwość przeczytanie dziękuję Wydawnictwu Muza.

541371-352x500